Zpět
|Blog

Chyby v daňovém přiznání bohužel nejsou mýtus

EKP Advisory_danove priznani

Vyplnit daňové přiznání nepatří právě mezi oblíbené kratochvíle. Většina lidí by v tu chvíli dělala raději cokoliv jiného, jen aby se tomu vyhnula. No, možná ne úplně cokoliv, pokud tedy někomu přijde potápění se žraloky jako velká zábava... Občas je dobré své koníčky na chvilku odložit a zatnout zuby. Máme pro vás ale dobrou zprávu! Ten, kdo nechce zatínat zuby ani plavat se žraloky, může tento „nudný dokument“ přenést na bedra zkušeným daňovým poradcům, kteří rádi plavou v daňovém oceánu plném účetnictví, DPH a přiznání. O tom, proč je však dobré si na vyplnění přiznání opravdu udělat čas, svědčí časté chyby, které v něm lidé dělají. Přehled, jenž vám dnes přineseme, vám pravděpodobně ušetří hodně času a dost možná i spoustu peněz.

EKP Advisory_Danove priznani

Co by se asi tak mohlo v daňovém přiznání pokazit, říkáte si? Začít můžeme již tím základním, a to termínem podání. Že není dobré to nechávat na poslední chvíli, se přesvědčilo již mnoho lidí před vámi. V letošním roce připadal termín podání papírového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 na pondělí 3. dubna 2023. Právnické osoby (OSVČ a firmy) na to měly trošku více času díky elektronickému podání formou datových schránek, a to do 2. května 2023. Přestože je možné v případě elektronického přiznání využít u každé položky průvodce s instrukcemi, jak danou kolonku správně vyplnit, tak se chyby bohužel stále objevují.

Daňové přiznání pro fyzické osoby je vlastně velice jednoduché

Pro fyzické osoby (tím myslíme zaměstnance) platí, že se do daňového přiznání zohledňují jen ty příjmy a výdaje, jež proběhly v daném roce, tj. odešly nebo přišly na účet. Dále se jich týká § 10 (ostatní příjmy), kdy například při prodeji chaty za 6 000 000 Kč, kterou však předtím zakoupili za 4 000 000 Kč, zdaní jen rozdíl 2 000 000 Kč. Také je dobré vědět, co vše lze odečíst od základu daně. Jsou to poskytnuté dary, zaplacené úroky z hypotečního úvěru, příspěvky na soukromé životní pojištění či penzijní připojištění a pojištění, doplňkové penzijní spoření, členské příspěvky odborové organizaci a poplatky za zkoušky dalšího vzdělávání (pokud je neplatí zaměstnavatel). Když uplatňujete v daňovém přiznání některou z těchto položek, pak vždy přiložte i potvrzení vystavené danou institucí. Pokud jej nepřiložíte, pak vás finanční úřad požádá dodatečně o doložení. Z toho žádné pokuty neplynou, ale vy si o to prodloužíte další papírování. To přece nemáte zapotřebí.

Právnické osoby by raději plavaly se žraloky

Daň z příjmů právnických osob je mnohem složitější, musí se totiž zohlednit všechny výnosy a náklady. A to není totéž jako příjmy a výdaje. Výnosy a náklady totiž nezávisí na tom, kdy byly faktury skutečně zaplaceny či za ně přijaty platby, ale jen na tom, kdy byly vystaveny. To se počítá do celkového hospodaření firmy v daném roce. A výsledek hospodaření (rozdíl mezi výnosy a náklady) je právě to, oč tu běží. Pak již jde jen o to, co výsledek hospodaření zvýší a co sníží.

Pozor na to, co zvýší hospodaření vaší společnosti

Zvýšit jej můžou například náklady na reprezentaci a pohostinství, nezaplacené smluvní sankce, pokuty od státu apod. Pokud firma včas (do konce ledna) nezaplatí sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců i samotného zaměstnavatele, tak to také může tuto položku významně zvýšit (uvádí se to do řádku 40). V takovém případě si to společnost z daní odečte až v následujícím roce. Také dlouhodobý majetek ve vlastnictví firmy může mít dopad na daňové přiznání. Tzv. účetní a daňové odpisy míry opotřebení tohoto majetku (každá firma to řeší dle svého uvážení) můžou zvýšit hospodaření, pokud jsou účetní odpisy vyšší než ty daňové (řádek 50). Takový řádek 20 je také zajímavý – zdanit je nutné to, co je ve výnosech, ale není to zaúčtované (účetnictví daného období je již uzavřeno), jde například o přebytek ve skladu.

Hurá, už jsme konečně u snížení

Mnohem radostnější je pro podnikatele to, co výsledek hospodaření pro účely daňového přiznání sníží. Jsou to výnosy, které nejsou předmětem daně (např. nabytí akcií), dále to, co je osvobozené od daně (výhry do jednoho milionu korun apod.) či již bylo zdaněné (srážkovou daní atd.). K tomu slouží řádky 109 a 110. Výše zmíněné daňové odpisy můžou někdy převyšovat nad těmi účetními a v takovém případě je důležité to zaznamenat na řádku 150, čímž také snížíte hospodaření. Výčet důležitých řádků, vedoucích ke zdárnému vyplnění přiznání, ukončíme sympatickým číslem 111. Tam je dobré zanést zaplacené sociální a zdravotní pojištění, které firma zaplatila až po skončení měsíce ledna (viz výše).

Obrátit se na odborníka není žádná ostuda

Na závěr si dovolíme malé shrnutí. Sledujte termíny a nic neodkládejte na poslední chvíli, snížíte tak riziko zbytečných chyb a tím i pokut. Dejte si pozor na uvedení správných údajů a nevymýšlejte si. Pokud si něčím nejste jistí, není ostudou obrátit se na kvalifikovaného daňového poradce, který již nejednu firmu vyvedl z daňového pekla. No a jestli je toho na vás prostě moc, tak díky tomu, že jste s daňovým přiznáním začali včas a s předstihem (jak jinak!), tak máte mezitím dostatek času na své koníčky, u nichž si provětráte hlavu. Pak vám vše půjde zase pěkně od ruky.

Potřebujete poradit s daňovým přiznáním nebo s něčím jiným? Neváhejte se na nás obrátit na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.