Firma nebo živnost? Co je výhodnější?
Chystáte se vstoupit do světa podnikání, ale stále váháte, jestli pro vás bude lepší živnost nebo založení firmy? Obě formy podnikání s sebou nesou své pro a proti a my vám dnes přehledně uvedeme, o jaké rozdíly se konkrétně jedná. Věříme, že po dočtení našeho článku budete mít jasno v tom, jaká právní forma podnikatelské činnosti bude pro vás ta pravá a bude odpovídat vašim cílům a potřebám.
Hlavním rozdílem mezi osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) a společností s ručením omezeným (s. r. o.) je odpovědnost za případné dluhy z podnikání. OSVČ ručí veškerým svým majetkem, ale s. r. o. po zaplacení základního kapitálu (minimálně 1 Kč) za dluhy z podnikání osobním majetkem neručí. Jde o to, že OSVČ podniká pod svým jménem jako fyzická osoba, ale s.r.o. je právní subjekt. To znamená, že osobní majetek je oddělený od závazků společnosti.
Paušální daň zvládne živnostník sám
Založit si živnost je jednodušší, levnější a rychlejší způsob začátku podnikání (založení živnosti stojí 1 000 Kč). Navíc pokud OSVČ zvolí paušální daň, pak nemusí podávat daňové přiznání a daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění platí jednou částkou každý měsíc. Nesmí však přesáhnout příjmy nad 2 miliony korun za rok. Živnostník má na výběr více forem placení daní a účetnictví – paušální výdaje (1x za rok v daňovém přiznání vypočítá procenta z příjmu – 15% daň), daňová evidence či vedení účetnictví (je nutné až při příjmech nad 25 milionů korun ročně). S paušální daní si většinou živnostník poradí sám a nepotřebuje k tomu pomoc účetní.
Složitější administrativa? Jednoznačně s.r.o.
Založení s. r. o. stojí 5 – 10 000 Kč a společnost musí vést podvojné účetnictví, které se řídí zákonem o účetnictví a danou legislativou. Evidence všech výnosů, nákladů, pohledávek a závazků je tedy pro firmu nutností, ne volbou. Výsledný zisk poté společnost zdaní 19% daní z příjmu právnických osob. Případní společníci ve firmě odvedou srážkovou daň (15 %) z podílu na zisku. Administrativa s. r. o. je tedy celkově náročnější a na její vedení majitelé zaměstnávají účetní.
Při rozhodování mezi firmou a živností mějte na zřeteli svůj cíl
Firmu většinou zakládají lidé, kteří plánují do podniku přibrat více zaměstnanců a postupně expandovat. Živnost volí ti, kteří chtějí pracovat na volné noze, nikoho dalšího ke své práci nepotřebují a prezentují se svým jménem. Klienti a obchodní partneři často vnímají firmy jako stabilnější a profesionálnější subjekt, oproti tomu živnostník může vzbuzovat více důvěry kvůli ručení vlastním majetkem. Volba mezi s. r. o. a živností závisí vždy na konkrétní situaci a cíli zakladatele. Často není od věci obrátit se s žádostí o radu na odborníka (právníka či daňového poradce), aby vám pomohl vybrat si tu nejlepší možnost. Ať už si ale vyberete cokoliv, svých podnikatelských snů se nikdy nemusíte vzdát.
Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.