Zpět
|Blog

Jak odhalit podvod s kryptoměnou? A lze mu předejít?

Jak asi každý ví, kryptoměna je digitální měna, která je vytvořena pomocí matematických algoritmů a tzv. blockchainu. Ten si můžete představit jako takovou veřejnou virtuální knihu, v níž jsou zapsané všechny záznamy o transakcích. Ty se ukládají v blocích a řetězí se za sebe (proto blockchain). A zjednodušeně řečeno, tyto řetězce obsahují unikátní kódy, díky nimž by měla být zaručena bezpečnost a transparentnost všech transakcí. Ale je tomu opravdu tak? Myslíte si, že není možné stát se obětí podvodu při obchodování s kryptoměnami?

Kryptoměny jsou v oblasti obchodování s měnami takovým jednorožcem - nespravuje je totiž centrální banka ani vláda, ale kontrolují je přímo uživatelé. Navíc jsou v současné době velice populární, protože představují alternativu k tradičním měnám (často velmi nestabilní alternativu, ale budiž). Nejde však jen o náhradu klasické měny, stále více slouží také jako investiční nástroj. A z toho samozřejmě pro jejich majitele vyplývají určité povinnosti.

crypto

Musím kryptoměny zdanit?

Každý stát ke kryptoměnám přistupuje jinak. Například u nás v České republice je kryptoměna vedena jako movitý majetek, a tak je nutné z ní odvést 15% daň. Je potřeba tedy podat daňové přiznání a zisk zdanit. S podáním daňového přiznání vám může pomoci přímo certifikovaný daňový poradce, který když je opravdu šikovný, tak vám i poradí, zda je tato konkrétní koupě vhodnou či naopak nebezpečnou investicí. Každopádně dobrý poradce se vyzná v příslušné legislativě a dokáže vám pomoci i v oblasti přímých a nepřímých daní, což se hodí vždycky.

Vše jsem ztratil...

Před samotným nákupem kryptoměny je však důležité si obchodníka pořádně prověřit. A tím se již dostáváme k samotnému jádru textu, tedy ke konkrétnímu případu oběti podvodu, jež nás sama kontaktovala ohledně rady. Představte si situaci, že jste nakoupili před několika lety bitcoiny u společnosti Binance, která poté zkrachovala (ti všímaví teď zpozorní, tato společnost totiž nezkrachovala, je to v současnosti jedna z největších kryptoměnových burz na světě). Nikdo vás tenkrát nekontaktoval, a vy se tak musíte srovnat se skutečností, že jste přišli o veškeré investované peníze.

Hurá! Mám peníze!

Po roce se ozve pracovník společnosti Blockchain s tím, že tato firma na vaše jméno eviduje účet a že se veškeré peníze i se zhodnocením nachází právě na něm. Jste šťastní, že se peníze, které jste měli za dávno ztracené, najednou objevily. A dokonce je jich daleko více! Navíc vás tento pracovník ujistí, že žádné daně odvádět nemusíte a peníze máte volně jakkoliv k dispozici. Když si však chcete z účtu bitcoiny převést na standardní měnu a následně na účet, tak zjistíte, že si peníze můžete vybrat jen za určitých podmínek. A to jen tehdy, když na účet vložíte 10 % z částky, kterou si plánujete vybrat. V tomto případě to je 65 000 Kč, což znamená, že musíte nejdřív na účet poslat 6 500 Kč, abyste se k penězům vůbec dostali. Teď už se vám v hlavě pravděpodobně rozezní alarm, že něco není v pořádku. A máte samozřejmě pravdu.

Co se ve skutečnosti stalo

Nyní vám řekneme, jak se to pravděpodobně celé přihodilo. Kdysi na vás vyskočila reklama propagující extra výhodný nákup bitcoinu. Vy jste na ni klikli a přesměrovalo vás to na falešnou stránku společnosti Binance. Tam jste si otevřeli účet s virtuální peněženkou a nakoupili kryptoměnu za určitou částku. To celé již byl podvod. Stejně tak jako to, že vás po roce kontaktoval člověk s tím, že má vaše peníze a moc rád vám je vrátí. ALE jen když mu pošlete další peníze. V tomto případě nezbývá nic jiného, než se obrátit na Policii České republiky a předat jim informace, které máte k dispozici (e-maily, telefonní číslo, jméno). Nebo se s tím prostě smířit a snažit se příště dát si větší pozor.

Jak poznat, že jste se stali terčem podvodu s kryptoměnou?

  1. Zákaznická podpora oficiálních platforem s kryptoměnami své klienty v 99 % případů sama nekontaktuje. Čeká, až se zákazníci s problémem sami ozvou.
  2. Telefonující naléhá a požaduje různé úhrady (daně, poplatky nebo odblokování účtu). Binance například nikdy své uživatele nežádá o peníze, aby se vůbec mohli dostat ke svým prostředkům.
  3. Komunikace skrze sociální sítě je velice podezřelá, oficiální platformy takto nekomunikují. (WhatsApp, Instagram či Messenger)
  4. Přišel vám e-mail? Je dobré si ověřit adresu odesílatele. Vždy by měla mít stejnou koncovou doménu jako stránka dané platformy, tedy např. @binance.com nebo @blockchain.com – nikdy @coinbase-help.com, @binance-support.info, @blockchain.info nebo podobné varianty.

Investice do kryptoměn je spojena s riziky

Nemusíte se stát přímo terčem nějakého podvodníka, abyste peníze při tomto typu investice prodělali. Je dobré si totiž uvědomit, že obchodování s kryptoměnami na ověřených a velikých burzách, jako je například Binance, je také spojeno s určitými riziky. Mezi ně patří někdy i velké výkyvy cen/hodnoty dané kryptoměny, likvidita, kybernetické útoky a podobně. Takže se před samotným nákupem ujistěte, že vybraný obchodník poskytuje velkou míru ochrany uživatele a že nejde o podvodníka. Nezapomeňte, že v naší republice je nutné zhodnocení kryptoměn zdanit. Pokud v tomto směru využíváte služeb odborníka, který vás při podání daňového přiznání zastupuje, pak ho informujte o všech svých finančních a investičních transakcích.

Zajímáte se o problematiku financí či daní? Pro více informací navštivte náš web EKP Advisory, Facebook, LinkedIn či blog.