Jan Kotala v podcastu deníku EPRAVO.CZ probral daňovou legislativu i umělou inteligenci
2. dubna diskutoval v podcastu internetového deníku EPRAVO.CZ Jan Kotala s moderátorkou Veronikou Veber Paroulkovou o daňovém poradenství, právu, daňové legislativě, velké daňové revoluci a také o umělé inteligenci, která je v oblasti účetnictví na vzestupu.
Probrala se různá témata. V otázce, jak by EKP charakterizoval uvedl *„Říkáme, že jsme mladá a progresivní firma, ale zároveň už také nejsme úplně nejmladší, i když spolupracujeme s opravdu mladými kolegy. Čím dál častěji se stává, že naše budoucí kolegy hledáme už i mezi druhými a třetími ročníky vysokoškolského studia,“* uvedl Kotala.
Daňová legislativa se rychle mění a mladé lidi to tolik neláká
Situace kolem studia daňového poradenství není jednoduchá, i když jde o poměrně lukrativní obor. *„Je to i tím, že daňová legislativa se rychle mění, například teď v roce 2024. Situaci kolem konsolidačního balíčku říkáme největší daňová revoluce za posledních 14 let, přestože i předtím probíhaly nějaké kosmetické změny, tak teď došlo k velké daňové revoluci. A já si myslím, že vzhledem ke stavu státního rozpočtu bude daňová revoluce dál pokračovat,“* řekl Jan Kotala.
Nízké daně z majetku a vysoké zdanění práce
Během podcastu se hodnotil také zákonný rámec vládního úsporného balíčku. „Daň je věc čistě politická, nikdo neplatí rád, každý by chtěl mít daň co nejmenší, ale zároveň objem veřejných statků co největší. Je to o hledání kompromisů,“ uvádí Jan Kotala. A osobní názor? „Za mě máme relativně nízké daně z majetku a máme nízký podíl přímých daní. Ale zase máme velmi vysoké zdanění práce,“
Digitalizace účetnictví daňovým poradcům pomáhá
A co umělá inteligence a daně? Míříme do doby, kdy daňové poradenství možná už nebude třeba? *„Umělá inteligence nám práci změní. Dříve než byly počítače, tak ve firmách pracovaly písařky, pak ve 20. - 30. letech 20. století přišly psací stroje a později osobní počítače. Podle tohoto by polovina písařek měla být bez práce, ale nestalo se to. Teď přišla umělá inteligence a opět se očekává, že zase rozšíříme řadu nezaměstnaných. Čekáme, že se něco změní, ale ono se to spíše někam posune. Jen ty věci budeme dělat jinak, protože rutinní práci za nás bude vlastně dělat někdo jiný. Budeme mít čas na tu odbornou práci,“* reagoval Kotala. „My teď začínáme testovat Microsoft Copilot a s úspěchem už tři roky používáme umělou inteligenci na rozpoznávání faktur. Ale že bychom si někdy řekli – je to něco, co nás v budoucnu nahradí? Ne, jenom nám to tu práci změní,“ dodal.
Celý rozhovor můžete zhlédnout zde.
Novému vládnímu konsolidačnímu balíčku se věnujeme například zde.
Podívejte se na naše další články ze světa daní, daňového poradenství a financí. Najdete nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.