Zpět
|Novinky

Nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu („NSS“) z oblasti holdingových struktur, konkrétně posouzení daňové uznatelnosti úroků z akvizičního úvěru a následné fúze zúčastněných společností.

Holdingove struktury_Jan Tecl

📰Nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu („NSS“) z oblasti holdingových struktur, konkrétně posouzení daňové uznatelnosti úroků z akvizičního úvěru a následné fúze zúčastněných společností.

NSS v rozsudku č. j. 5 Afs 195/2022–51 ze dne 26.07.2024 posuzoval daňovou uznatelnost úroků ze skupinového akvizičního úvěru. Dle správce daně neměla transakce ekonomické opodstatnění a věc posoudil jako zneužití práva.

Jak transakce konkrétně proběhla? Žalobce - společnost VAG s. r. o. pořídila od společnosti VAG – Armaturen GmbH podíl na společnosti Jihomoravská armaturka, spol s. r. o. K financování transakce si přitom společnost VAG rovněž půjčila finanční prostředky, a to od téže společnosti. Po akvizici proběhla fúze sloučením se společností VAG s. r. o. jako nástupnickou společností. Všechny entity zúčastněné na transakci přitom byly přímo či nepřímo vlastněny mateřskou společností VAG Holding GbmH. Transakce byla dle správce daně ekonomicky neopodstatněná. O tom měl svědčit i fakt, že z půjčky na pořízení podílu byly spláceny pouze úroky, nikoliv jistina.

Žalobce proti rozhodnutí správce daně argumentoval tím, že akvizice skrze holdingovou společnost financovaná úvěrem a následná fúze s koupenou společností je zcela běžná transakce jejíž cílem je alokovat úvěr v entitě jejíž provoz povede k budoucímu splacení úvěru. Podle žalobce je rovněž na restrukturalizaci nutno nahlížet v rámci celé skupiny, kde je daňové zvýhodnění zcela marginální, ne-li záporné. Úroky jsou totiž předmětem daně u věřitele, který je jako rezident Německa vystaven vyššímu daňovému zatížení.

NSS shrnul, že v rámci uvedených transakcí došlo defacto pouze k „nákupu sebe sama“ a prostředky ze získané půjčky nebyly efektivně využity k podnikání žalobce, čímž byl naplněn objektivní prvek zneužití práva.

Subjektivní prvek zneužití práva byl rovněž dle soudu splněn, neboť dle zjištěných skutečností k restrukturalizaci vůbec nebyly důvody. Samotná fúze pak dle soudu mohla proběhnout i bez převedení obchodní podílu, které vedlo k zatížení žalobce „pochybnou“ půjčkou. Argumentace týkající se skupinového daňového zatížení je dle NSS lichá, neboť předmětem řízení byla česká daň, a ta byla v důsledku transakce odvedena v nižší výši.

⚖️ NSS rozhodl, že transakce společnosti VAG s.r.o., spočívající v akvizici podílu financovaného úvěrem a následné fúzi, byla zneužitím práva, protože postrádala ekonomické opodstatnění a sloužila pouze k dosažení daňové výhody. Soud konstatoval, že šlo o "nákup sebe sama", a odmítl argument žalobce ohledně daňového zatížení na úrovni skupiny. Úroky z úvěru tak nebyly uznány jako daňově uznatelné náklady.

📚 Plné znění rozsudku naleznete zde.

Zajímá vás více zpráv z prostředí daňového poradenství, zpracování mezd či legislativy? Přečtěte si naše další články.