Zpět
|Blog

Paušální daň: Co je nového a na co si dát pozor?

Pausalni dan Co je noveho a na co si dat pozor

Paušální daň je zjednodušením pro některé OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), které chtějí minimalizovat administrativní nároky spojené s placením daní, sociálního a zdravotního pojištění. Paušální režim byl v České republice zavedený v roce 2021 a od té doby prošel několika změnami. Podívejme se na aktuální stav a klíčové aspekty paušální daně. Od nového roku se totiž bude daň v prvním pásmu zvedat.

Paušální daň umožňuje OSVČ platit jednu pevnou měsíční částku, která zahrnuje daň z příjmů fyzických osob, odvody na zdravotní pojištění a odvody na sociální pojištění. Daň je určena pro drobné podnikatele, kteří nemají zaměstnance a jejichž příjmy z podnikání nepřekročí určitý limit. Výhodou paušálního režimu, který mnohé podnikatele láká, je, že již pak nemusí podávat žádné daňové přiznání.

Aktuální změny v paušální dani

Od roku 2023 došlo ke zvýšení limitu příjmů, do kterého lze tento režim využít, a zavedla se tři pásma paušální daně podle výše příjmů a povahy podnikání. První pásmo je vhodné pro OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč a daň se navyšuje na 8 765 korun (v roce 2024 to bylo 7 498 korun), druhé pásmo je určeno pro OSVČ s příjmy do 1,5 milionu Kč a daň zůstává stejná – 16 745 korun, třetí pásmo platí pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč a daň také zůstává stejná - 27 139 korun. Každé pásmo má stanovenou pevnou měsíční částku paušální daně, která zahrnuje různé výše odvodů na zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmů. Výše paušálních výdajů je stanovena na základě typu činnosti a tvoří procento z příjmů: 80 % pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství, 60 % pro řemeslné živnosti a ostatní podnikání, 40 % pro ostatní činnosti, například svobodná povolání.

Jaké jsou výhody a nevýhody paušální daně?

Mezi nesporné výhody paušální daně patří jednoduchost (jedna měsíční platba místo tří – daň, zdravotní a sociální pojištění), snížení administrativy (není nutné podávat daňové přiznání) a předvídatelnost (fixní platba bez nečekaných výkyvů). Jako nevýhodu může někdo vnímat to, že u paušální daně nelze uplatnit odpočty ani slevy (např. na manželku, na děti…), a pro OSVČ s nižšími příjmy může být nevýhodná, protože daň i odvody by mohly být nižší při standardním zdanění.

Jak se přihlásit a co dodržet?

Přihlášení do režimu paušální daně je nutné stihnout do 10. ledna daného roku a probíhá formou oznámení finančnímu úřadu. Během roku pak nejde z daně vystoupit ani ji jinak změnit, platí po celý kalendářní rok.

Paušální daň může pro mnoho drobných podnikatelů představovat jednoduché a efektivní řešení. Nicméně je důležité zvážit svou konkrétní situaci a příjmy, aby paušální daň skutečně přinesla svému majiteli výhody a ne frustraci. Vždy je lepší situaci zkonzultovat s odborníkem, například daňovým poradcem.

Máte-li zájem o další aktuality, sledujte nás na EKP Advisory, Facebook či LinkedIn.